• Technológie & Dizajn
  • 15.2.2018
  • 1325 pozretí

Vizualizácie zámkov, palácov aj domov obyčajných ľudí. Kresby z výstavy ukazujú architektonické veľdiela

Vizualizácie zámkov, palácov aj domov obyčajných ľudí. Kresby z výstavy ukazujú architektonické veľdiela
Vizualizácie zámkov, palácov aj domov obyčajných ľudí. Kresby z výstavy ukazujú architektonické veľdiela

Kto niekedy ako dieťa nenakreslil dom, záhradu a psa, ruku hore. Zobrazovanie ľudských príbytkov sa datuje do čias, keď ľudia vyliezli z jaskýň a začali si stavať prvé obydlia (mimochodom, medzi najstaršími nálezmi nájdeme aj „3D modely“). Vizualizácie sídiel obyčajných ľudí, ale tiež inštitúcií a najmä palácov panovníkov mali pre súčasnú podobu dnešných miest zásadný vplyv. Skôr, ako sa začalo stavať, musel architekt cisára presvedčiť, že práve do jeho nápadu sa oplatí zainvestovať zopár truhiel zlata. A tu prichádzajú na rad veľdiela architektonickej kresby. Ich výstavu nájdete do 25. februára na druhom poschodí viedenskej Albertiny.

Ako sa zaľúbiť do svojho zámočku

Slávnu rakúsku cisárovnú a maďarskú kráľovnú Alžbetu Bavorskú alias Sissi vladárske povinnosti príliš nezaujímali. Omnoho radšej mala cestovanie, kvôli ktorému na dlhý čas opúšťala cisársky dvor aj svojho drahého manžela Františka Jozefa I. Ten sa však so vzťahom na diaľku nedokázal zmieriť a tak to skúsil vyriešiť, nuž, ako cisár s truhlami plnými peňazí. V lete roku 1881 poveril svojho obľúbeného architekta Carla Von Hasenera, aby postavil vilu. Takú, z ktorej Sissi nebude chcieť odísť. Carl vytiahol kresbu, ktorú si schovával ešte od roku 1872 a dnes si ju môžete v Albertine pozrieť aj vy.

Ako sa snívalo o bývaní pred 150 rokmi

Kresba obsahuje podobu a pôdorys paláca s pavilónmi. Nesie sa vo francúzskom štýle, pre ktorý sú typické lodžie. Narúšajú jednoliatu fasádu a  dodávajú jej hĺbku. Tri časti stavby vystupujú do popredia. Spolu so striedaním farieb a rôznorodými dekoráciami má tak architektúra rytmus a dynamiku. Pergoly a verandy s drevenými konštrukciami podčiarkujú vidiecky charakter vily. Vizualizácia z 19. storočia ukazuje stavbu v kontexte svojho okolia. Z architektonického a technického riešenia robí miesto, o ktorom človek môže snívať, aj keď ešte nestojí. A Sissi sa do neho naozaj zamilovala. Keď v roku 1886 vilu dokončili, označila ju za „palác snov“. No aj keď v ňom cisársky pár trávil niekoľko dní až týždňov každý rok, Sissi sa svojej cestovateľskej vášne nevzdala a nakoniec pri nej aj prišla o život.

Ortogonálny pohľad a pôdorys vily Hermes pre cisárovnú Sissi, 1872, architekt Carl von Hasenauer, Zdroj: © Albertina, Wien

Ak by vám kresba v Albertine nestačila, vila sa nachádza hneď za Viedňou. Od múzea sa k nej dostanete autom za polhodinu.

Zdroj: © Bwag/Wikimedia

Architektonické vizualizácie ako umelecké diela

Aj keď výstava veľdiel architektonickej kresby zaberá len polovicu druhého poschodia, prechádzkou po nej strávite oveľa viac času, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. 60 kresieb zachytáva tri hlavné spôsoby zobrazenia architektúry – zvislý a priečny rez a tiež horizontálny pohľad. Oficiálne budovy, rezidenčné sídla, ale aj mosty, fontány a monumenty, ktoré na základe kresieb a plánov vznikli, ukazuje v novej perspektíve. Mnohé nápady sú iba naskicované a našej fantázii tak ostáva priestor, aby si ich postavila sama.

Pri stavbách, ktoré sú ešte len na papieri alebo rozostavané sú vizualizácie to najdôležitejšie, čo rozhoduje o ich výstavbe aj o tom, kto si bývanie v nich kúpi. Ktovie, možno o pár storočí budú obrázky stavieb ako STEIN2NUPPU alebo Pradiarne visieť na nejakej podobnej výstave.

Poznámka na záver: Ak to máte do Viedne ďaleko

Aj Bratislava v týchto dňoch ponúka kúsok výstavnej architektúry. SNG v Esterházyho paláci predstavuje tvorbu Friedricha Weinwurma, predstaviteľa architektonickej avantgardy, ktorý dal hlavnému mestu napríklad Novú dobu (nie, to nie je len zastávka MHD) – ikonický blok obytných budov v Novom Meste.

Zdroj: Facebook SNG