• Tipy, triky, návody
  • 19.7.2018
  • 4774 pozretí

Naučíme vás spať počas tropických nocí

Naučíme vás spať počas tropických nocí
Naučíme vás spať počas tropických nocí

Ľahli ste si už pred dvoma hodinami. Občas letmo zadriemete, ale inak sa len prehadzujete a neviete si nájsť polohu. Vlasy sa vám lepia na spotené čelo a zátylok. Vlhkosť už cítite aj z pyžama. Zhlboka sa nadýchnete, po osemnásty raz si prikrývku prevrátite na chladnejšiu stranu a veríte, že teraz už konečne zaspíte. Silnejšie zavriete oči a vtedy to začujete. Komár.

Dobre sa vyspať počas leta naozaj nie je hračka. Na začiatok niekoľko faktov, prečo to tak vlastne je:

  1. Ideálna teplota v spálni je 18°C, počas tropických nocí však teploty neklesajú pod 20°C.
  2. Veľké množstvo slnečného žiarenia spomaľuje tvorbu hormónu melatonín v ľudskom tele. V praxi to znamená, že ťažšie zaspávame.
  3. V lete krátko pred spaním zvykne viac ľudí konzumovať alkoholické nápoje. Odbúravanie alkoholu negatívne ovplyvňuje náš spánok, spíme „ľahšie“ a menej kvalitne.

A teraz poďme na to, ako s prekážkami zatočiť. Vďaka týmto tipom sa vyspíte.

Úprava postele

Pre zdravý spánok v lete potrebujete chránič matraca. Je podobný elastickej posteľnej plachte, táto vrstva však prichádza ešte pod plachtu. Počas horúcich nocí sa potíme a práve tento chránič pot aj s nečistotami zachytí a neprepustí ich do matraca.

To, že mať jednu prikrývku na leto a druhú na zimu, je úplný základ, asi hovoriť netreba. Ak sa však potíte aj pod tou letnou, vymeňte ju za deku navlečenú do posteľnej obliečky. Zabezpečí, že vaše telo tento materiál pozná a bude sa pod ním cítiť pokojne a bezpečne, zároveň vám však nebude teplo.

Vzduch

Podľa možnosti sa vyhnite klimatizácii. Ak sa jej vzdať nedokážete, nenastavujte ju na chladnejšie ako 20°C. Ventilátor vzduch ochladí, neodporúčame ho však pre hluk. Ak ste ale mali šťastie a našli ste taký, ktorý vás neruší, dávajte dobrý pozor, ako ho nastavíte. Rozhodne by nemal smerovať priamo na vás, môžete veľmi ľahko prechladnúť. Ako sa teda schladiť čo najzdravšie? Vetrajte nárazovo – vytvorte prievan a to čo najneskôr, keď sa ovzdušie vonku maximálne ochladí. Okno nechajte otvorené aj počas noci a zaveste predeň vlhkú plachtu. Vzduch, ktorý bude prúdiť do spálne, to príjemne ochladí a zvlhčí.

Voda

V lete každú noc vypotíte jeden až dva litre tekutín. Majte preto pri posteli pohár s chladnou neperlivou vodou. Ak sa nezobudíte na smäd, ale na teplo, stačí si vodou pretrieť krk, čelo alebo spánky a určite sa vám uľaví. Na ovlaženie rovnako dobre poslúži aj rozprašovač s vodou. Niektorí odborníci odporúčajú, položiť na nočný stolík misu s vodou a kusmi ľadu. Dobre schladiť sa dá aj vlažnou sprchou tesne pred spaním. Trik je v tom, že keď z nej vyleziete, neosušte sa úplne, namiesto toho pomaly vyschnete pri zaspávaní a zostanete svieži.

Jedlo a pitie

Ak prežívate celé leto na melóne a ľadovom šaláte, vyhrali ste. Ak vás však láka grilované mäsko, syry a ťažká krémová zmrzlina, musíte uvažovať strategicky. Nechoďte spať s plným žalúdkom – pred spaním sa vyhnite pokrmom, ktoré vaše telo zahrievajú. To znamená pikantné, korenisté aj sladké. Pozor aj na alkohol a, samozrejme, kofeín.

Ak máte problémy so spánkom – a to nie len v letných mesiacoch – pomôžu vám potraviny, ktoré podporujú tvorbu melatonínu a/alebo obsahujú draslík. Nejedzte tesne pred spaním, dajte však šancu banánom, mandliam, čerešniam, či ovseným vločkám s medom a mliekom.

Pohyb a poloha

Unaviť sa čo najviac to pôjde a potom padnúť do postele? Znie to logicky, ale žiaľ, neplatí to. Po cvičení telo nedokáže oddychovať, naopak, pracuje na plný výkon. Tvoria sa hormóny šťastia a vlastný organizmus vám tesne po športe sotva dovolí zaspať. Únava sa po cvičení dostavuje až o niekoľko hodín.

Namiesto behu však môžete skúsiť jogu, ktorá zaspávanie podporuje. Tu je jednoduché cvičenie:

Ľahnite si na posteľ. Vystrite nohy tak, aby sa päty dotýkali a špičky boli uvoľnené. Ruky nechajte trochu bokom od trupu voľne ležať vedľa tela. Dlane otočte nahor. Pomaly a zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite nosom. Ležte a dýchajte – päť nádychov a výdychov. Pri šiestom nádychu zovrite svaly na celom tele tak silno, ako len vládzete. Zároveň zadržte dych a napočítajte do šesť. Potom vydýchnite a uvoľnite zovretie. Tento cvik opakujte päťkrát a potom zostaňte uvoľnene ležať, kým na vás nepríde spánok.

 

Ak napriek všetkým pokusom nemôžete zaspať, máme ešte jeden tip, ale ten je len pre naozaj odhodlaných. Nie každý totiž dokáže len tak zmeniť polohu, v ktorej zvyčajne zaspáva. Ak spávate stočení do klbka, skúste si počas tropických nocí ľahnúť na chrbát a ruky i nohy natiahnite od seba. Teplo sa tak rozloží.

Komáre

Oxid uhličitý a pot – to sú feromóny, na ktoré komáre letia najviac. Oxidu sa samozrejme nezbavíte, dýchať musí každý. A ak ste zo seba pot z celého dňa práve zmyli a proti štípancom vám to nepomohlo, máme pár iných tipov.

  • Pokvapkajte obrúsok levanduľovým, eukalyptovým alebo mätovým esenciálnym olejom a nechajte si ho v miske pri posteli. Komáre tieto vône odpudzujú.

  • Nemajú radi ani klinčeky. Napichajte ich do rozkrojeného citróna. Rozvoniate izbu a zbavíte sa hmyzu.

  • Zasaďte si na okno kvety, ktoré komárom nevoňajú. Napríklad muškáty, axamietnice, levanduľu alebo medovku.

Spánok v lete nemusí byť nočnou morou. Len si to predstavte. Ľahnete si do čerstvých perín, ktoré ešte voňajú po vetraní na slnku. Vonku je síce teplý večer, vy ale na sebe máte tenké pyžamo a ľahká prikrývka príjemne chladí. Letmo si spomeniete na zážitky z letného dňa plného dobrodružstiev, ešte raz zívnete, ucítite jemnú upokojujúcu vôňu a zaspávate.