• Tipy, triky, návody
  • 9.5.2018
  • 4427 pozretí

Ako si zariadiť produktívny home office

Ako si zariadiť produktívny home office
Ako si zariadiť produktívny home office

V papučiach do roboty chodí podľa štatistík aspoň raz do roka 35 % Slovákov. Výhody z neho majú zamestnanci aj zamestnávatelia. Home office umožňuje firmám zmenšovať kancelárske priestory, znižovať počet pracovných stolov a naberať talentovaných ľudí, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu byť v práci päť dní v týždni po celý rok. Prácou z domu zamestnanci šetria čas na doprave, môžu vybaviť drobné servisné záležitosti v byte (napríklad odpočty meracích zariadení) alebo si dopriať ticho na činnosti, ktoré si vyžadujú viac sústredenia a nerušenej práce. Ako ale dosiahnuť, aby ste na konci pracovného dňa u seba doma mali odškrtnuté všetky úlohy z to-do listu?

Ešte predtým, než sa vyberiete do svojej domácej kancelárie

Povedali ste si, zajtra ostávam doma, tak si nastavím budík o hodinu neskôr? Chyba. Keď vedci pozorovali 61 študentov Harvardskej univerzity, zistili, že nepravidelný spánkový režim zhoršuje ich známky. Takže ak ostávate pracovať z domu, skúste odolať pokušeniu stlačiť „snooze“ tlačidlo na budíku (a opakovať to niekoľkokrát po sebe). Štúdie z minulosti tiež poukázali, že takzvané škovránčie typy (ľudia, ktorí vstávajú okolo 6:00) podávajú cez deň lepšie výkony. Medzi ďalšie odporúčania vedcov patria raňajky do hodiny od času vstávania, bohaté na živiny, vitamíny a vlákninu.

Neseďte v kúte

Ak radi pracujete z domu, oplatí sa na to myslieť už pri plánovaní a zariaďovaní nového bytu. Pojem „pracovný kút“ je trochu zavádzajúci. Nemalo by totiž ísť o najzastrčenejší roh v celom byte, práve naopak. Miesto, kde zasadnete za pracovný stôl by malo poskytovať predovšetkým dostatočnú intenzitu denného svetla (nie priameho, keďže to je namáhavé pre oči a zhoršuje čitateľnosť pracovných monitorov). Hĺbka pracovného stola by mala byť aspoň 50 cm, tak aby bola vzdialenosť očí od monitora aspoň 60 až 80 cm. Ak monitor neumožňuje nastavenie výšky, zadovážte si podložku. Pri sedení s vystretým chrbtom by ste sa mali pozerať na monitor priamo, nie z uhla. V dosahu by mal byť úložný priestor na ďalšie pracovné nástroje. Pomôcky, ktoré nepoužívate denne, odložte do zásuviek, políc alebo krabíc.

Malý byt? Pre prácu žiadny problém

Skriňa

Znie to bláznivo, ale áno, kancelária sa môže skrývať aj v skrini, ak je dostatočne hlboká a široká. Dôležité je, aby vám pod pracovnou doskou nezavadzali ďalšie veci a na hlavu nepadali blúzky alebo ponožky.

Nika

Nikdy ste nepočuli o nike? Je to výklenok v stene, často sa používa ako priestor na police alebo ako vstavaná skriňa. Ak je dostatočne hlboký a široký, môžete si tu namiesto toho osadiť pracovnú dosku a police na odkladanie pracovných pomôcok.

Vysúvací stôl v knižnici

Na tento trik treba myslieť už pri kúpe alebo výrobe knižnice. Výsledný efekt však stojí za to. Trik spočíva v zabudovaní líšt a vysúvacej dosky na spodnú stranu police, ktorá je asi 70 centimetrov vysoko od zeme. „Stôl“ sa vysunie, keď potrebujete pracovať, inak ostáva ukrytý v knižnici.

Pod schodmi

Bývate v mezonete? Priestor pod schodmi nemusí skončiť len ako sklad metiel, topánok a dáždnikov. Zmestí sa sem aj stôl a niekoľko políc. Ak sú schody hneď nad chodbou k vchodovým dverám a bývate doma viacerí, pozor, aby ste neblokovali pohyb ostatných osôb.

 

Ergonomická stolička zvýši produktivitu aj o 17 %

Ak k vašej práci patrí najmä sedenie za počítačom, tejto časti venujte zvláštnu pozornosť. Poďakuje sa vám nielen váš chrbát. Stolička, na ktorej sa cítite pohodlne a necítite bolesť ani po dlhšom sedení, dokáže podľa jednej štúdie zvýšiť vašu produktivitu až o viac ako 17 %. Ergonomické stoličky poskytujú väčšiu stabilitu pre váš chrbát a krk. Umožňujú nastaviť uhol pre opierku hlavy, chrbta a bedier a výšku pre opierky rúk. Sedák by mal byť skonštruovaný tak, aby rovnomerne rozložil váhu tela a zabraňoval „skĺzavaniu“ zo stoličky. Spomínaná štúdia však takisto hovorí, že na to, aby sa naplno prejavil efekt ergonomických stoličiek, ich majitelia musia dobre poznať možnosti nastavenia a ovládania. Preto si kupujte stoličky iba tam, kde vám aj ukážu, ako ich používať.

Farby a svetlo sú základ

Ľudské telo má v sebe vstavané biohodiny, ktoré dirigujú, kedy sa telu chce spať aj kedy má byť najproduktívnejšie – tento 24-hodinový cyklus sa odborne nazýva cirkadiánny. Jeho správne fungovanie zabezpečuje časť medzimozgu, ktorá je prepojená so zrakom. Preto sú farby a svetlo pre náš pracovný výkon absolútne kľúčové. Pre home office pritom neplatia tie isté pravidlá ako napríklad pre open space. Vo veľkých kanceláriách sa odporúča používať svetlé, studené farby – modrú a bielu, pretože tie podporujú medzi ľuďmi kolaboráciu. Naopak doma sa oplatí natrieť stenu za pracovným stolom na žlto – táto farba zvyšuje sústredenosť a optimizmus. Ideálnym bytovým doplnkom sú zelené rastliny – najlepšie také, ktoré čistia vzduch a produkujú veľa kyslíka. Ich zoznam spracoval aj americký úrad pre letectvo a kozmonautika NASA a prečítať si o ňom môžete aj na našom blogu. Ak vám nestačí denné svetlo, zvýšte svetelnosť pracovného priestoru lampou, ktorá imituje denné svetlo. Pozor dajte, ak pracujete aj večer. Svetlo by vtedy malo byť teplejšie. Takisto uprednostnite LED svetlá pred žiarivkami.

WiFi, monitor a hudba

V prípade, že je vaša práca závislá od techniky, mali by ste mať doma aj potrebné vybavenie. V prvom rade – vysokorýchlostný internet. Ideálne je, ak vaše pripojenie umožňuje sťahovať dáta rýchlosťou aspoň 1 Mbit/s, no pokojne aj viac, najmä ak pracujete s veľkými súbormi, videom alebo grafikou. Ak máte doma WiFi sieť na bezdrôtové pripojenie zariadení, myslite na to, že miesto, kde chcete pracovať, by malo byť dobre pokryté signálom – teda nie za tromi tehlovými stenami a vedľa mikrovlnnej rúry.

Mnoho ľudí nemá doma počítač, ale používajú firemný notebook. Tie prenosnejšie s obrazovkami s uhlopriečkou 12 až 18 palcov ale na niekoľkohodinovú prácu nie sú vhodné, pretože namáhajú oči. Radšej investujte do poriadneho monitora s uhlopriečkou aspoň 20 palcov, ktoré dnes bez problémov nájdete na internete aj za cenu do 100 eur. Ak v práci väčšinu času používate aj externú klávesnicu a myš, mali by ste ju používať aj doma.

Na zvýšenie sústredenia a pozornosti máme na záver ešte jeden tip. Psychológovia totiž zistili, že ticho alebo počúvanie určitých skladieb má na prácu pozitívny vplyv. Ak potrebujete byť kreatívni, vyskúšajte napríklad playlisty v službe Spotify. Nám sa páči napríklad seversky znejúci Lava Lamp playlist. Avšak ak robíte činnosť, pri ktorej sa vyžaduje zapájanie pamäte a učenie naspamäť, odborníci odporúčajú čo najväčšie ticho.


 

Koľko ušetrím, ak ostanem pracovať doma?

Práca z domu sa finančne oplatí aj zamestnancovi. Maddi Salmon, ktorý pracuje pre marketingovú firmu v americkom Washington DC, skúsil vypočítať, koľko ušetrí prácou z domu na obede, káve a doprave. Pri priemerných bratislavských cenách by podobný prepočet vychádzal približne na 5 až 8 eur denne za jeden obed, jednu kávu a MHD.