Stratégia udržateľných miest

Urbanistické napredovanie

Našou misiou je tvoriť zdravé a bezpečné mestá, v ktorých ľudia radi žijú a pracujú. Vychádzame pritom zo stratégie trvalo udržateľných miest, vďaka ktorej podporujeme rozvoj udržateľných mestských štvrtí budovaním dlhodobého a atraktívneho obytného prostredia. Zvyšujeme mieru nízkouhlíkového stavebníctva a rozvíjame služby súvisiace s riadením životného cyklu budov.

Čo je udržateľné mesto a aké by malo byť?

Súčasný urbanistický vývoj smeruje k udržateľným mestám. Ľudia sa čoraz viac zaujímajú o atraktívne prostredie, dostupné služby, možnosť cyklistickej dopravy a kvalitnú MHD. Aké má byť  mesto aby bolo udržateľné?

Spoločenské

Obyvateľom poskytuje komfortné a zdravé prostredie pre život, ľudia sa tu cítia pohodlne, bezpečne a všetky služby sú ľahko dostupné. Spolu vytvárajú silné komunity, ktoré sú prirodzenou súčasťou ich života.

Ekologické

Udržateľné mesto minimalizuje záťaž na životné prostredie. Znižuje potrebu využívania osobných áut vďaka efektívnej a rozvinutej sieti verejnej dopravy. Chráni biodiverzitu a prináša prírodu medzi všetkých obyvateľov.

Ekonomické

V ekonomicky udržateľnom meste nehnuteľnosti nestrácajú svoju hodnotu, čo pre ľudí predstavuje  bezpečnú finančnú investíciu. To ho robí atraktívnym aj pre ďalšie generácie. Technické riešenia sú navrhnuté tak, aby sa budovy ľahko spravovali. Dostatočná hustota obyvateľstva zaisťuje podporu lokálnych podnikateľských aktivít.

_ _ _ 

Zaujala vás táto téma?

Prečítajte si rozhovor s fínskym urban dizajnérom a dozvite sa viac o tom, kde vyhľadáva miesta pre svoje koncepty alebo ako pristúpilo mesto Helsinki k parkovacej politike.

prečítať článok

Udrzatelne mesta YIT

Ako podporujeme trvalo udržateľné mestá

Chov mestských včiel

Sú neodmysliteľnou súčasťou prírody a ich neustále sa znižujúci počet je vážnym celosvetovým problémom. Od októbra 2018 poskytujeme domov 60 tisícom mestských včiel v dvoch úľoch na streche garážového domu našej centrály v Bratislave.  Na streche majú včely vhodné podmienky, keďže sa v okolí nachádza dostatok kvetov a zelene. Starajú sa o ne naši priatelia včelári Petra Ježeková a Tomáš Blaškovič  z neziskovej organizácie Živica.

Pomohli sme pri rekonštrukcii Škôlky od srdca

Študentská organizácia pôsobiaca na Stavebnej fakulte STU v Bratislave nás na jar roku 2018 požiadala o pomoc s projektom Škôlka od srdca. Spolu so študentami STU sme sa zapojili do rekonštrukcie priestorov Špeciálnej materskej školy na Mišíkovej ulici v Bratislave. Nové materiály poskytli naše stavby a kolegovia z centrály na Račianskej ulici sa spoločnej zapojili do maľovania a upratovania. Aj vďaka našej pomoci sa od septembra 2018 môžu škôlkari učiť a hrať v krajších a funkčnejších priestoroch.

Nech žije náš dvor

Tak znie názov našej súťaže, ktorú sme vyhlásili v duchu našej filozofie More life in yards. Do tejto výzvy sa zapojilo 25 bratislavských dvorov, ktoré chceli svojim priestorom vdýchnuť nový život. Víťazný dvor momentálne čaká rozsiahla premena na plnohodnotne využívaný priestor pre všetky generácie susedov.

Myslíme na to aj pri našich projektoch

ZWIRN

ZWIRN nadväzuje na bohatú históriu bývalého priemyselného areálu cvernovej továrne a postupne sa zmení na vitálnu bratislavskú štvrť. Vďaka novovzniknutému námestiu, množstvu obchodov a príjemným kaviarničkám vznikne skutočne živé miesto. Zelené strechy, priestory pre umiestnenie bicyklov, vlastné dvory, nadštandardné spoločné klubovne a používanie našej online služby YIT PLUS majú prispieť k rozvoju živej a udržateľnej susedskej komunity.

VIAC O ZWIRNE

ROZETA

Zanedbanému územiu na križovatke ulíc Záhradnícka a Bajkalská vdychujeme nový život a vytvárame tak plnohodnotné bývanie v obľúbenej časti Ružinova. Výborná lokalita s plnou občianskou vybavenosťou a dopravnými uzlami, v pešej dostupnosti k vyhľadávanému Štrkoveckému jazeru zaručuje svojim obyvateľom bezstarostné a komfortné bývanie. Plánovaná klubovňa a naša online služba YIT PLUS podporí komunitný život, a zároveň zabezpečí aj rýchlu a efektívnu komunikáciu medzi susedmi.

VIAC O ROZETE

NUPPU 

Populárny ružinovský projekt NUPPU ponúka svojim obyvateľom vlastný dvor, okolo ktorého sa s pribúdajúcimi obyvateľmi vytvára živá komunita. Vďaka studniam nachádzajúcim sa priamo v centrálnom parku je zeleň udržiavaná efektívne a šetrí peňaženky obyvateľov. Súčasťou pohodlného bývania je aj služba zdieľaných áut, ktorá je podporuje zdieľanie dopravy a jej používanie znižuje znečisťovanie životného prostredia. Komunitný život podporujú aj klubovne v bytových domoch, ktoré slúžia ako miesto spoločných stretnutí. Naša online služba YIT PLUS zároveň susedom umožňuje rýchlu a efektívnu komunikáciu.

VIAC O BENEFITOCH NUPPU

STEIN2

Úspešný projekt, ktorý sa v Bratislave stal symbolom kvalitnej architektúry a príkladom dobrého urbanistického rozvoja. Jeho tichý dvor ponúka svojim obyvateľom priestor na oddych od mestského ruchu a podporuje aktívne stretávanie susedov. Nabíjacie stanice pre elektromobily, bezprostredná blízkosť verejnej dopravy a občianskej vybavenosti robí z tohto miesta pohodlné a trvalo udržateľné bývanie. Naša online služba YIT PLUS zároveň susedom umožňuje rýchlu a efektívnu komunikáciu.

VIAC O PROJEKTE

TAMMI Dúbravka

TAMMI Dúbravka je ďalším nízkoenergetickým projektom z dielne YIT, ktorý prináša fínsku kvalitu bývania do Bratislavy. Dobrá občianska vybavenosť, dopravná dostupnosť a blízkosť prírody predstavujú ideálne bývanie v dynamicky sa rozvíjajúcej lokalite Dúbravky, ktorá patrí k najzelenším častiam mesta. Ku kvalitnému a úspornému bývaniu prispievajú aj solárne panely na ohrev vody, ktoré šetria peňaženku obyvateľov. Vlastný dvor, priľahlý Activity park a naša online služba YIT PLUS spolu pomohli vytvoriť silnú susedskú komunitu.

VIAC O PROJEKTE

PARI

Dynamická lokalita projektu s mnohými kaviarňami a reštauráciami pri Dulovom námestí podporuje mestský a komunitný život. Efektívna sieť verejnej dopravy a autobusová stanica Mlynské nivy v blízkosti zabezpečuje ekologickú dopravu v meste. Aj vďaka slnečným kolektorom na streche projektu PARI pristupujeme šetrne k životnému prostrediu. Služby pre obyvateľov sú ľahko dostupné vďaka retailovým priestorom, ktoré sú súčasťou projektu a tiež kvôli dobrej občianskej vybavenosti. Vďaka online službe YIT PLUS určenej vlastníkom bytov umožňujeme susedom vytvárať susedské komunity. 

Byty Kivikko 

Obľúbené štartovacie bývanie sa nachádza v blízkosti širokej sieti verejnej dopravy a železničnej stanice Bratislava-Vinohrady, čím sa zjednodušuje transport v meste bez využívania áut. Okolité lesy Malých Karpát sú zárukou, že aj príroda je neoddeliteľnou súčasťou mesta. Firmy a spoločnosti hneď v blízkosti projektu dávajú príležitosť obyvateľom pracovať blízko, čím sa skracuje čas na dochádzanie do vzdialenejších častí mesta. Vďaka online službe YIT PLUS určenej vlastníkom bytov umožňujeme susedom vytvárať susedské komunity. 

Byty Villinki

Projekt Byty Villinki s dychberúcim výhľadom na lesy vyrástol v príjemnej lokalite na pomedzí Karlovej Vsi a Líščieho údolia, len na skok od centra Bratislavy. Je obklopený prírodou podobne ako ostrov na juhu Fínska, po ktorom bol pomenovaný. Susedstvo Karlovej Vsi ponúka všetko, čo k modernému bývaniu patrí. Nachádza sa len 8 minút od centra Bratislavy, ktoré je ľahko dostupné ako autom, tak mestskou dopravou. Všetka potrebná vybavenosť je dostupná pešo. Obchody, škola, poliklinika alebo pošta – obyvatelia Bytov Villinki vybavia všetko za pár minút. Vďaka online službe YIT PLUS určenej vlastníkom bytov umožňujeme susedom vytvárať susedské komunity. 

Tarjanne Dúbravka

Od začiatku výstavby Tarjanne Dúbravka sa prihliadalo na najprísnejšie energetické normy. Aj preto jeden z bytových domov spĺňa kritériá pre zaradenie do energetickej triedy A. Úspora energií v projekte sa dosahuje vďaka solárnym systémom na ohrev teplej vody, nadštandardnou izoláciou a veľmi kvalitnými oknami. Tarjanne Dúbravka tak šetrí peňaženku aj prírodu.