• Príbehy kolegov
  • 27.7.2020

Daniel Vajdík: Asistent stavbyvedúceho

Všetku drinu na stavbe nám vynahradí usmiaty zákazník

Hovorí, že človek od fachu si na stavbe ako prvé všimne, či je tam poriadok a zhodnotí kvalitu práce. Keď bol ešte ako vysokoškolák na exkurzii na stavbe YIT, „odfajkol“ si obe. Dnes sa tam už nechodí iba učiť. Za tri roky pôsobenia vo firme zažil prerod zelenej lúky na bytový dom, do ktorého sa sťahovali spokojní obyvatelia.

 

Daniel Vajdík (29) vyštudoval technológiu stavieb na STU v Bratislave. Po vysokej škole dva roky pracoval na realizácii prevetrávaných fasád. Potom sa rozhodol uchádzať sa o prácu vo YIT. Od roku 2017 pracuje na pozícii asistent stavbyvedúceho. O niekoľko mesiacov ho čakajú skúšky na stavbyvedúceho.


Prečo si sa rozhodol odísť z predošlej práce?

V predošlej práci som nevidel možnosť rásť. Začal som sa teda obzerať po iných možnostiach. V lete 2017 som na stránke Profesia.sk našiel inzerát na pozíciu asistent stavbyvedúceho vo YIT. Poslal som im životopis, pozvali ma na pohovor a po dvoch kolách ma prijali. Začínal som na TAMMI v Dúbravke. V tom čase sa tam dokončovala tretia etapa, štvrtá bola vo fáze hrubej stavby. Mňa prijali na poslednú - piatu – etapu, ktorá vtedy ešte nestála.

Čím sme ťa ako firma zaujali?

Páčilo sa mi, že je to veľká nadnárodná spoločnosť. Už počas vysokej školy sme chodievali na exkurzie po staveniskách v Bratislave a navštívili sme aj stavby YIT. To bol môj prvý kontakt. Vtedy som si všímal kvalitu, detaily aj celkovo architektúru a úplne ma to nadchlo. To je prvá vec, ktorú si všimnete na akejkoľvek stavbe. Keď vidíte kvalitu, čistotu, poriadok a dodržiavanie BOZP, je vám jasné, na čom je založená celá kultúra a etika firmy.

Aj niektorí bývalí spolužiaci z katedry začali po škole pracovať pre YIT. Vždy, keď sme sa stretli, hovorili, že sú tam spokojní.

Spomenieš si ešte na svoj prvý pracovný deň?

Asi ako všade inde sme začali školením požiarnej ochrany a BOZP (smiech). Potom som dostal pracovné oblečenie, montérky, prilbu, vestu, topánky, všetko, čo bolo treba a bol čas vyraziť na stavbu. Tam som sa zoznámil s kolegami. Musím povedať že do lepšieho tímu som sa snáď ani nemohol dostať. Sadli sme si ľudsky, aj čo sa týka názorov v odborných otázkach a kvalite realizácie.

Stavbyvedúci mi všetko poukazoval a ja som sa začal orientovať v novom priestore.

Aký bol tvoj prvý dojem?

Bol som nadšený atmosférou aj prijatím. Všetci sa veľmi tešili, že majú nového kolegu. A ešte sa mi páčila organizácia práce. Veci tam fungovali.

Piata etapa, na ktorej si mal pracovať však vtedy ešte nestála...

Nie, zažil som tam celý proces od doslova zelenej lúky po odovzdanie kľúčov správcovi budovy a majiteľom bytov. Prešli sme si viacerými výzvami. Zápasili sme s ílovitým podložím, ktoré sme museli vymeniť, operatívne sme riešili skorý príchod zimy. Zatepľovanie, na ktoré je potrebných ideálne 10°C sme robili v januári. Jednoducho sme všetko zaizolovali geotextíliami, pustili sme tam ohrievacie delá a zvládli sme to.

Kam si sa presunul, keď bolo TAMMI hotové?

Od septembra 2019 som na NUPPU v Ružinove. Je to veľký projekt s jedenástimi obytnými domami, ktoré majú cez tisíc bytov.

V akej fáze sa výstavba nachádza?

Momentálne sme tesne za polovicou.

Čo je pre teba najväčšia výzva v tomto projekte?

Čas. Máme naozaj tesný harmonogram, ale máme aj dobrý systém. Kým realizujeme skelet posledného podlažia, pod tým sa už robia okná a ešte nižšie už fasáda. Vo vnútri sa tiež všetko prelína - rozvody, „murovačky“ – a okolo popri tom vznikajú parkoviská a prístupová cesta.

Z hľadiska firemnej politiky je kľúčové dodržať stanovený termín dokončenia, takže pre to robíme maximum.

Neohrozuje to kvalitu?

Nie. Ak iné firmy stavajú povedzme osempodlažnú bytovku, najskôr postavia skelet po štvrté, piate podlažie a až potom začínajú robiť okná. My okná riešime, už keď máme druhé podlažie.

Je to konkurenčná výhoda. Dokážeme v tom istom čase postaviť viac bytových jednotiek. Navyše všetko poctivo kontrolujeme softvérom, ktorý obsahuje celú projektovú dokumentáciu a dokonca máme ešte 3D model stavby. Volá sa to BIM softvér a existuje už dlhšie, s kolegami mu však hľadáme stále nové a nové využitia. Vytvárame si rôzne formuláre na kontrolu kvality „murovačiek“, rozvodov alebo na finálnu kontrolu bytu. Veľmi ma baví, že sme takí otvorení technológiám a inováciám. Keď vyvinieme niečo nové, môžu to od nás prebrať kolegovia v ďalších etapách, prípadne to môžu doplniť a editovať.

Ako vyzerá tvoj pracovný deň?

Začíname od siedmej, ale zvyčajne som na stavbe už o trištvrte. Prezlečiem sa, naraňajkujem, kávu stihnem ešte doma. Okolo 6:55 máme nástup interných zamestnancov a pomocných pracovníkov. Zadelíme im úlohy podľa zoznamu, ktorý sme si nachystali v predošlý deň. Potom sa stretneme so zástupcami dodávateľov, ktorí do veľkého plánu značia, kto v ten deň čo urobí. Je to vlastne veľká tabuľa, na ktorú sa podľa jednotlivých dní, vchodov a podlaží lepia značky, aby sme vedeli kto, kde a na čom pracuje.  

Keď to rozplánujeme, dáme si kávu, „pokecáme“, zasmejeme sa a rozídeme sa na svoje miesta. Dozeráme na zložitejšie operácie, kontrolujeme hotovú prácu, stretávame sa s dodávateľmi, vybavujeme telefonáty a maily. Ja mám na starosti bytovú časť, čiže omietky, potery, „murovačky“ vo vnútri. Poobede už len administratíva, vypísanie stavebného denníka a plánovanie na ďalší deň.

Daniel_Vajdik-stavba1.jpg

Čo máš na YIT rád?

Proklientský prístup. Robíme veci kvalitne, férovo a zodpovedne pre každého jedného zákazníka. To sa mi najviac páči. Všetku drinu na stavbe nám vynahradí usmiaty zákazník. Vždy nás poteší spokojná recenzia, to je najlepší pocit.

A čo ťa teší na tvojej práci?

Nie je to stereotyp. Každý deň je iný, jediné, čo sa podobá, je administratíva (smiech).

Aký je tvoj pracovný cieľ?

Tento rok by som si rád urobil autorizáciu na stavbyvedúceho. Sú to vlastne skúšky odbornej spôsobilosti. Mal som na ne ísť v máji, ale pre koronavírus sa zrušili všetky termíny, takže ma to čaká až na jeseň. Teoreticky som  na ne mohol ísť aj skôr, hoci pred skúškami musí uchádzač, ak je absolventom inžinierskeho štúdia ako ja, absolvovať tri roky praxe. Ale okrem toho som tak, či tak chcel najskôr nabrať skúsenosti, čo-to pochytiť od starších kolegov a zodpovedne sa na to pripraviť.

Podporuje ťa v tejto snahe o kariérny rast zamestnávateľ?

Áno, skúšky mi hradí firma. Páči sa mi, ako sa YIT stará o zamestnancov. Jednak ich podporuje vo vzdelávaní a napredovaní v kariére, ale stará sa aj o ďalšie stránky. Pred dvoma rokmi som sa ženil, s manželkou sme pri tejto príležitosti dostali od YIT finančný príspevok, to bolo veľmi milé. A tiež ma teší, že máme multisport kartu, ktorú využívam na plávanie a posilňovňu.