• Tipy, triky, návody
  • 26.11.2017
  • 1791 pozretí

Ako riešiť vlhkosť v byte

Ako riešiť vlhkosť v byte

Kedysi stačilo len otvoriť okno a vyvetrať, šetrenie energiou nikoho netrápilo. Dnes a najmä v chladných mesiacoch by dokorán otvorené okná zrejme poriadne zatriasli peňaženkou. Čo teda robiť, aby sme si zachovali zdravú, príjemnú klímu v byte a nemrhali energiou a peniazmi? Ponúkame vám zopár tipov.

Nechajte svoj byt dýchať

Zachovať optimálnu klímu v byte je často veľká výzva. Stavba má aj po dostavaní a obývaní svoju vlhkosť, s ktorou by sme sa mali vedieť popasovať optimálnym vetraním aj vykurovaním. Dôležité je nezamknúť vlhkosť vo vnútri bytu. Účelom vetrania je odstránenie vlhkého, teplého vzduchu z miestností, čím sa zabráni jeho skondenzovaniu na chladnejších miestach. Pri nesprávne vetraných bytoch, prípadne takých, ktoré majú technické nedokonalosti, sa kondenzuje voda v miestach, akými sú kúty miestností, okolie okien, či priestory za nábytkom. Takéto vlhké miesta dávajú priestor plesniam.

Dôkladné a pravidelné vetranie je preto dôležité najmä na začiatku užívania novostavby. V prvých troch rokoch bývania by nemala vnútorná vlhkosť presiahnuť 50 % pri vnútornej teplote 20 – 23 °C a preto je krátke a intenzívne vetranie nevyhnutné. Vetrať v intenzívnejšej miere treba aj vtedy, keď vzniká vlhkosť a para, napríklad pri varení, sprchovaní či kúpaní, alebo vešaní bielizne.

Nápomocné sú systémy s núteným vetraním a rekuperáciou vzduchu. Tie sa starajú o optimálne hodnoty vlhkosti aj čerstvého vzduchu v interiéri.

Ako správne vetrať?

Odporúča sa pravidelné a intenzívne vetranie minimálne štyrikrát denne približne desať minút. Ráno sa odporúča otvoriť okná na minimálne päť minút a v priebehu dňa potom nárazové vetranie dva až trikrát po dobu desiatich minút.

Sprievodným znakom nedostatočného vetrania je orosenie skiel okien, či pocit vlhkosti v interiéri. Správnu vlhkosť dopĺňa aj optimálne vykurovanie, podľa možnosti kontinuálne.

Vlhkosť sa dá zmerať

Vlhkosť v byte sa dá merať a sledovať prostredníctvom vlhkomera. Jedným z užitočných pomocníkov pre domácnosť je meteorologická stanica, ktorá má mnoho funkcií a nahrádza viacero prístrojov. Meteostanice dokážu okrem sledovania vnútornej a vonkajšej vlhkosti merať teplotu a tlak, či dokonca predpovedať počasie pre nasledujúcich 6 – 12 hodín až
so 75-percentnou presnosťou. Klienti YIT pri odovzdaní bytu do užívania obdržia ako darček bezdrôtové meteostanice EMOS. Aj vďaka meteostaniciam možno vidieť, či je potrebné vyvetrať alebo zakúriť.

Napíšte nám

Moje obľúbené ()

Nemáte zvolené žiadne obľúbené položky.

Súhlasím s použitím mojich osobných údajov na účely zasielania obchodných ponúk a marketingových informácií o produktoch, pripravovaných projektoch a novinkách.

Kontakt

Predajné centrum
Račianska 153/A, Bratislava 831 54
Pre volania zo zahraničia: +421903999333
Zavrieť