• Technológie & Dizajn
  • 25.9.2017
  • 973 pozretí

7 inšpirácií interiérového dizajnu z Fínska

Severský interiérový dizajn sa stal vzorom moderného bývania. Inšpirujte sa prvkami fínskeho bývania a obohaťte svoju domácnosť o štýlovú jednoduchosťou, funkčnosť a minimalizmus.

7 inšpirácií interiérového dizajnu z Fínska

1. Svetlý interiér od podlahy až po strop

Bytový dizajnéri z Fínska uprednostňujú namiesto kobercov drevené podlahy vo svetlých odtieňoch, prípadne vo farbách brezového či borovicového dreva. Svetlý interiér s bielou drevenou podlahou vyzerá čisto a vzdušne, čo dáva priestor vyniknúť aj tým najmenším bytovým doplnkom.

Untitled-3 (1)

Zdroj: Miserv.net

2. Neutrálne farby a škandinávske vzory

Pokojné farebné tóny bielej, svetlo modrej, béžovej či šedej tvoria základ typickej fínskej domácnosti. Práve táto farebná paleta sa stala jedným z charakteristických prvkov škandinávskeho interiéru. Aj keď sa v ich dizajne kladie veľký dôraz na minimalizmus, bytový dizajn vo fínskom štýle dokáže okrem monotónnosti ponúknuť aj farebnú pestrosť a zaujímavé vzory.

Pritom vôbec nevadí, že typické symetrické vzory vychádzajú z tradičných ľudových štýlov. Skôr než staromódne, aj v súčasnosti totiž pôsobia veľmi moderne. Alternatívou farebnej jednoduchosti je moderný škandinávsky štýl plný farebných kontrastov. S nimi sa celosvetovo preslávila napríklad známa fínska dizajnérska spoločnosť Marimekko.

Untitled-4 (1)

Zdroj: Wallpaper Direct

3. Zeleň nesmie chýbať ani v domácnostiach

Fíni majú lásku k prírode zakorenenú hlboko vo svojej kultúre, takže ak im to prírodné podmienky umožňujú, veľkú časť svojho voľného času trávia mimo domu. Aby ich nepriaznivé počasie neoberalo o prírodné pohľady, zelené prvky v podobe rôznych druhov rastlín sú súčasťou väčšiny škandinávskych domácností. Podobne je to aj s balkónmi, ktoré sú v tejto krajine takisto veľmi obľúbeným miestom pre trávenie chvíľ „mimo domácnosti.“

4. Sauny, sauny, sauny!

Kolektívne potenie a budovanie imunitného systému v prítomnosti iných ľudí je jednou z najväčších závislostí Fínov. Sauny majú v tejto škandinávskej krajine okrem kultúrneho významu aj vlastné pravidlá. Podľa odhadov sa vo Fínsku nachádzajú vyše 2 milióny sáun. U veľkého počtu obyvateľstva sa stali sauny bežnou súčasťou domácností a ojedinelým prípadom nie sú ani spoločné sauny v bytových domoch.

sauna-nterierove-inspiracie

Zdroj: Pixabay

5. Nábytok v štýle vidieckej elegancie

Zosobnením fínskeho interiérového dizajnu je okrem bielych stien aj nábytok v bielej farbe, svetlofarebné textílie, posteľné obliečky s elegantnými kvetinovými vzormi či starožitné krištáľové lustre. Kvalitný nábytok starý niekoľko desaťročí predčí aj tie najmodernejšie kúsky. Pokiaľ by ste chceli svoju domácnosť pretvoriť do škandinávskeho vintage štýlu, návšteve obchodu so starožitnosťami sa pravdepodobne nevyhnete.

6. Mastencové krby

V minulosti fungovali krby hlavne ako zdroj tepla, no slúžili aj na varenie. Keďže dnes existujú efektívnejšie spotrebiče na prípravu jedál, v rohoch moderných domácnosti sa postupne začali objavovať aj honosne zhotovené krby. Fínske mastencové pece a krby sa vo svete preslávili najmä vďaka spoločnosti Tulikivi.

Tulikivi_Kide_2_Fireplace_White

Zdroj: Wikimedia / Tulikiwi

7. Silný dôraz na ekologické riešenia

Moderné fínske domácnosti sú vybavené rôznymi ekologickými technológiami, ktoré šetria prírodu. Že to Fíni myslia s ekológiou naozaj vážne, potvrdzuje aj ich spôsob získavania elektrickej energie. Až 99 % z celkovej produkcie pochádza z ich vlastných vodných zdrojov.