• SK Articles
  • 9.12.2021

Obnovená Pradiareň oslávila rok od kolaudácie, medzi nových nájomcov pribudlo privátne bankovníctvo Slovenskej sporiteľne a aj YIT

Začiatkom decembra uplynul už rok, odkedy sa brány obnovenej národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 opäť otvorili a privítali prvých nájomcov. Za tento čas developer YIT Slovakia dobudoval priľahlé námestie a pokračuje vo výstavbe rezidenčnej časti projektu ZWIRN. K samotnému YIT, ktoré do budovy presťahovalo svoju centrálu, sa v týchto dňoch pridal aj nájomca z oblasti privátneho bankovníctva. Čoskoro sa k nim pridá aj zástupca kreatívneho priemyslu.

Náročná obnova národnej kultúrnej pamiatky trvala štyri dlhé roky, už viac ako rok je ale v budove opäť život. Po prvom nájomcovi, ktorým sa stala slovenská pobočka firmy Microsoft, sa do budovy pridala aj firma BK, a.s., ktorá sa venuje stavebným rekonštrukciám, fitoutom a technickej správe budov. Medzi prvých nájomcov v parteri, ktorí ponúkajú svoje služby verejnosti, sa zaradili až dve prevádzky zamerané na cyklistiku – predajňa MT Biker a značka Isadore bratov Velitsovcov. Tí na prízemí Silocentrály vybudovali komunitný cyklohub, ktorý dnes na budovaní aktívnej cyklokomunity úzko spolupracuje aj s predajňou MT Biker. Spoločne organizujú cyklojazdy, premietania a poskytujú poradenstvo všetkým priaznivcom, ktorí bicykel vyhľadávajú ako ekologickejšiu formy dopravy alebo po ňom siahajú pri športe.

Už na konci leta developer avizoval, že obsadenosť budovy prekročila 80 %, dnes prezrádza mená ďalších nájomcov, ktorí do budovy pribudli v týchto dňoch.

 

Nová centrála YIT, showroom už čoskoro

Prvým z nich je samotný developer YIT Slovakia, ktorý sem presťahoval svoju centrálu. Viac ako 150 zamestnancov od začiatku novembra obsadilo časť najvyššieho, tretieho podlažia s rozlohou 1 850 m2. Industriálne okná a pôvodné liatinové stĺpy sa stali základom moderne zariadených priestorov, ktorým dominuje pohodlné čalúnené sedenie, interiérová zeleň a svieže pastelové farby. Hlavnými benefitmi priestoru sú ale podľa generálneho riaditeľa Milana Murcka tvorivé zóny, ktoré podporia spoluprácu jednotlivých oddelení. Uplynulé 4 roky bola práve Pradiareň našou vlajkovou loďou a projektom, ktorý reprezentuje náš prístup k histórii a našu víziu pre budúcnosť hlavného mesta. Som preto rád, že v tomto inšpiratívnom prostredí môžeme tvoriť spolu s celým našim tímom. V porovnaní s predchádzajúcimi priestormi, ktoré boli vo forme uzavretých kancelárií, nové kancelárie poskytnú miesto pre tvorivú aj sústredenú prácu,“ dopĺňa Milan Murcko.

 

PRADIAREN-NAMESTIE-webres-10042.jpg

 

Napriek tomu, že zamestnanci aktuálne v nových priestoroch z bezpečnostných dôvodov trávia približne štvrtinu času a zvyšok pracujú formou home officu, nové kancelárie si chvália. A to i z dôvodu lokality. Keďže YIT má aktuálne všetky svoje rozostavané projekty v mestskej časti Ružinov, nová centrála uľahčí prepojenie projektových tímov s tými na stavbe. K pracovníkom centrály sa začiatkom budúceho roka pridajú aj zamestnanci oddelenia predaja a klientskych zmien. Na prízemí Pradiarne vznikne moderný showroom, kde si klienti vybavia všetko pri záujme o kúpu či prenájom bytu, výbere štandardu či riešení klientskych zmien.

 

Privátne bankovníctvo

V budove už sídli aj privátne bankovníctvo Slovenskej sporiteľne Erste Private Banking. Najväčšia slovenská banka je v spojení s Pradiarňou už dlhšie, keďže sa podieľala na spolufinancovaní projektu ZWIRN formou emisie dlhopisov pre klientov Erste Private Banking. „Projekt mal už od začiatku našu dôveru. Je to krásny priestor, ktorý prináša návštevníkom pozitívny zážitok, presne tak ako naša banka,“ vysvetľuje Michal Orlovský, riaditeľ Erste Private Banking na Slovensku.

Priestor s rozlohou 440 m2 ponúka okrem zóny s oddelenými rokovacími miestnosťami na stretnutia s klientmi privátneho bankovníctva aj open space s chill out zónou pre všetkých zamestnancov. „Veľmi sa tešíme, že v nových priestoroch máme aj vstup na zelenú terasu, kde budeme môcť organizovať eventy pre klientov či zamestnancov. Súčasne sme radi, že nám nové priestory umožnia komunikovať s klientmi aj online na profesionálnej úrovni. Už pred koronakrízou sme boli najväčšia digitálna banka a pandémia tento proces ešte urýchlila. Preto sme pri výbere nových priestorov kládli dôraz aj na moderné technológie, aby sme s klientmi mohli komunikovať aj digitálne,“ uzatvára Michal Orlovský.

 

Pribudnú aj podujatia pre verejnosť s dôrazom na dizajn

Pestrý mix nájomcov doplní zástupca z kreatívneho prostredia – dizajnové štúdio Lighting Beetle*, ktorého 40 zamestnancov naplní priestory v Silocentrále s rozlohou 540 m2. Do svojich priestorov sa plánuje presťahovať na jar budúceho roka. „Nový priestor sme aktívne hľadali štyri roky a na shortliste sme mali viaceré projekty z pera ateliéru Bouda Masár, ktorí majú s obnovou pamiatok takéhoto významu bohaté skúsenosti. Naším cieľom bolo nájsť zázemie pre spoluprácu s klientmi formou workshopov a vzájomnej kolaborácie, ktoré sú pre dizajnovú prácu nevyhnutné. Na Pradiarni a špeciálne Silocentrále nás oslovilo, že spĺňala všetky naše vysnívané kritériá a nemuseli sme pri nej urobiť žiaden kompromis. Chceli sme vlastný vchod bez recepcie, veľké okná a priestor, ktorý napriek štandardu kategórie A nepôsobí korporátnym dojmom. Podmienkou bolo aj výborne zázemie pre cyklistov a okamžitý prístup k exteriéru so zeleňou, čo Pradiareň so svojím námestím plným platanov spĺňa dokonale,“ vysvetľuje Marek Šolc, Finance Director & Partner.

Agentúra plánuje do svojich priestorov pritiahnuť okrem svojich klientov aj odbornú a laickú verejnosť, a to prostredníctvom podujatí a prednášok spojených s témou dizajnu. „Už pred pandémiou sme nad priestorom uvažovali inak. Potvrdilo sa nám, že nepotrebujeme toľko fixed deskov, vzhľadom na to, že na sústredenú prácu už nechodia všetci do kancelárie každý deň, ale sú to práve kreatívne stretnutia, dizajnové workshopy či firemné aj verejné vzdelávacie eventy, kvôli ktorým sa chceme stretávať,“ uzatvára Marek Šolc.