• SK Articles
  • 8.11.2015

Projekt STEIN2 získal stavebné povolenie

Bratislava, 8. septembra 2015 – Spoločnosť YIT Reding a.s. získala právoplatné stavebné povolenie pre projekt oživenia areálu bývalého pivovaru Stein. YIT v rámci rezidenčnej časti projektu STEIN2 ponúkne v piatich fázach viac ako 400 atraktívnych bytov na hranici bratislavského Starého Mesta.

Mestská časť Bratislava – Staré Mesto povolila výstavbu rezidenčnej časti projektu STEIN2, ktorá zahŕňa 8 bytových domov a podzemný garážový dom. Začiatok výstavby 1. etapy, ktorá prinesie spolu 110 bytov, 23 apartmánov rôznych veľkostí a 7 nebytových priestorov, je plánovaný na október 2015 s predpokladaným ukončením koncom roka 2017.

Architektonická kancelária Ivana Kubíka, ktorý má za sebou napríklad aj úspešné oživenie neďalekého priestoru Central, citlivo vníma atmosféru tohto hodnotného územia. „Tak ako bývalý pivovar strnulo ležal na rozhraní Starého a Nového Mesta, tak projekt jeho oživenia vnáša do územia život. Spája v sebe genius loci historického územia so súdobými architektonickými prvkami – dobu svojho vzniku bude pripomínať kamenný obklad na parteri na Blumentálskej ulici „tehličkový" obklad ako znak industriálnej architektúry tej doby, a rad ďalších fragmentov,“ vysvetľuje Inch. Arch. Ivan Kubík.

STEIN2 na tradíciu tejto lokality odkazuje aj rešpektovaním okolitej zástavby a rozmiestnením budov do typického vnútrobloku. Vďaka nemu sa do projektu dostáva nielen množstvo zelene a priestoru pre voľnočasové aktivity, ale hlavne príležitosť pre budovanie komunity. „Našim cieľom je nadviazať na tradíciu susedského života, keď sa susedia navzájom poznali. Vnútroblok sa stane novým dvorom v Starom Meste, na ktorom môžu susedia budovať komunitné vzťahy či nechať deti voľne a bezpečne sa hrať priamo pod oknami. Odkazujeme tak na hodnoty a spôsoby bývania, ktoré opäť získavajú na význame,“ dodáva generálny riaditeľ YIT Milan Murcko. O tom, že takéto bývanie je v súčasnosti žiadané svedčí aj mimoriadny záujem o byty úvodnej fáze predpredaja, ktorá prekonala aj vysoké očakávania developera. „Vzhľadom na vysoký záujem zákazníkov o bývanie v tomto jedinečnom projekte dávame do predaja viac bytov, ako sme pôvodne plánovali,“ dodáva Murcko.

Okrem rezidenčnej časti prinesie projekt STEIN2 aj administratívne a obchodné funkcie. Túto časť projektu vlastní a developuje spoločnosť AMW Development. Administratívna časť ponúkne energeticky efektívne budovy zodpovedajúce aktuálnym štandardom, ktoré splnia vysoké nároky budúcich nájomníkov. Realizáciu tejto stavby plánuje developer v spolupráci so stavebnou spoločnosťou YIT Reading. Začne sa stavať zároveň s projektom bytov, pričom predpokladaný termín dokončenia je začiatkom roka 2017. Súčasťou komplexu administratívnych budov bude aj historická budova Spilky, ktorá bola vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku. V tejto súvislosti je záujmom investora podľa arch. Kubíka „citlivá konverzia Spilky s akcentom na unikátnu kupolu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou panorámy mesta“.

 

O YIT

YIT je jednou z popredných firiem pôsobiacich v oblasti stavebného priemyslu vo Fínsku, v Rusku, v pobaltských krajinách, v Českej republike a na Slovensku.

Na Slovensku pôsobí pod značkou YIT Reding a jej aktivity sa sústreďujú najmä na územie hlavného mesta. V Bratislave v súčasnosti realizuje výstavbu štyroch obytných komplexov: Tarjanne Dúbravka a Tammi Dúbravka, Byty Villinki v Karlovej Vsi a Byty Kivikko v Novom Meste. Firma bola v roku 2015 už druhýkrát ocenená cenou ASB Developer roka v súťaži odborného časopisu ASB a týždenníka Trend. V rovnakej súťaži minulý rok získala v hlasovaní odbornej poroty okrem ocenenia ASB Developer roka 2014 aj cenu ASB Stavebná firma roka 2014. Okrem týchto cien sa YIT Reding pýši aj ocenením CIJ Awards za najlepší rezidenčný projekt, ktoré bolo udelené projektu Byty Villinki. Rovnakú cenu rok predtým získal projekt Tarjanne Dúbravka. Spoločnosti sa darí aj v oblasti administratívneho developmentu, kde v roku 2013 získala ocenenie CE.ZA.AR v kategórii Občianske a priemyselné budovy za administratívno-prevádzkový komplex Reding Tower 2 v Bratislavskom Novom Meste.

 

KONTAKT PRE MÉDIÁ:

Zuzana Ozanová
SEESAME
T: 02 4342 2978
E: ozanova@seesame.com