• 1.11.2023

Bývanie sa dá kúpiť výhodne aj dnes. Pozrite sa ako na to.

Sny o novom príbytku sa dnes mnohým Slovákom môžu zdať vzdialenejšie ako kedykoľvek predtým. Rastúce úrokové sadzby a ekonomická nestabilita ich nútia prehodnocovať rozhodnutia a zvažovať, či je vôbec ten správny čas na kúpu nehnuteľnosti. Developer YIT Slovakia preto ponúka riešenia, ktoré záujemcom o bývanie pomôžu prekonať momentálne prekážky a naplniť ich sen o vlastnom bývaní.

V súčasnom ekonomickom prostredí sú vysoké úrokové sadzby častým dôvodom obáv mnohých ľudí, ktorí uvažujú o kúpe nehnuteľnosti. Trápi to nielen tých záujemcov, ktorí si kupujú byt po prvý krát ale aj tých, ktorý chcú vymeniť starý byt za nový ale obávajú sa, že vyššia úroková sadzba im spraví škrt cez rozpočet. Dá sa vôbec tento problém nejako zmeniť?

Znížená úroveň úrokovej sadzby na 1,29 % po dobu dvoch rokov

Spoločnosť YIT situácii na trhu neustále prispôsobuje nielen samotné projekty a dispozície, ale aj spôsoby financovania. V snahe vyjsť v ústrety zákazníkom a ich potrebám predstavila nový rad benefitov. Jedným z nich je finančný benefit na úrovni úrokovej sadzby 1,29 % po dobu dvoch rokov. Ten v praxi poskytuje zľavu z ceny nehnuteľnosti. Klient o úver požiada prostredníctvom hypotekárneho špecialistu developera, ktorý mu vypočíta rozdiel medzi mesačnou splátkou úveru pri aktuálnej úrokovej sadzbe v banke a sadzbe 1,29 % po dobu 2 rokov. Banke tak kupujúci platí štandardnú výšku úveru, a rozdiel vo výške splátky je mu odpočítaný z ceny nehnuteľnosti a aplikuje sa priamo do Zmluvy o budúcej kúpnej zmluvy bez inflačnej doložky.

Výhodná úroková sadzba platí do konca tohto roka pre projekty Nuppu Magnolia 1 a 2 a Nuppu Asteri. Tieto etapy obľúbeného ružinovského projektu Nuppu sú aktuálne skolaudované a záujemcovia o nové bývanie sa tak môžu sťahovať okamžite. Projekt Nuppu developer buduje už od roku 2016, a za ten čas sa v jeho území dokončil veľký 2-hektárový dvor, ktorý pomáha rozvoju aktívnej susedskej komunity. Záujemcovia o bývanie si tak nemusia svoj budúci byt kupovať „z papiera“, ale vedia si ho pozrieť naživo a zistiť, ako život v tomto projekte vyzerá.

nuppu-16.jpg

Výhodné podmienky aj pri výmene starého bytu za nový

Nie každý je pri kúpe nehnuteľnosti prvokupujúci, práve naopak – podľa prieskumov YIT je často nová nehnuteľnosť financovaná príjmom z predaja tej pôvodnej. Stáva sa to keď sa mladé rodiny rozrastajú alebo naopak, keď sa starším ľudom deti osamostatnia a tí preto potrebujú menej miesta. Aktuálna situácia na sekundárnom trhu je ale v neprospech predávajúcich, pretože staré byty v nezrekonštruovaných domoch sú stále menej atraktívne a klesá ich predajná cena. Záujemcovia o nové bývanie sa preto často obávajú kúpiť novú nehnuteľnosť zo strachu, že by tú starú nepredali dostatočne výhodne a nemali by tak peniaze na jej financovanie. V tom prípade by im prepadla vstupná záloha, ktorá býva v priemere 20 % z ceny novej nehnuteľnosti.

YIT preto v spolupráci s partnerom Bosen Group predstavil službu, ktorá tieto riziká odbúrava. „Na jar tohto roka sme predstavili službu Starý za nový, kde stačí, aby si klient vybral ktorýkoľvek byt z našej ponuky a jeho aktuálnu nehnuteľnosť mu náš partner pomôže výhodne a jednoducho predať. Ak sa to náhodou nepodarí v lehote 3 mesiacov, peniaze za prvú splátku nového bytu, ktorý u nás kúpi, v plnej výške vrátime,“ vysvetľuje riaditeľ developerských projektov YIT Slovakia Peter Dovala.

 

Aké ďalšie výhody YIT Slovakia záujemcom o nové bývanie ponúka?

  • Existujúci klienti získajú za prejavenú dôveru pri kúpe prvej nehnuteľnosti finančný bonus k nákupu nového bývania, nebytového priestoru či kancelárie z ponuky YIT Slovakia.
  • Pri mimoriadnej úhrade prvej splátky v rozsahu viac ako 20 % kúpnej ceny kupujúceho developer odmení finančným bonusom za každé % splátky navyše.
  • Špeciálnu zľavu môžu získať aj klienti, ktorí si od YIT Slovakia kúpia dva priestory, napríklad dva byty alebo byt a nebytový priestor či kanceláriu.


IMG-10049.jpg
Ružinovský projekt NUPPU

Zariadenie bytu v cene

Okrem zvyšujúcich sa úrokových sadzieb komplikuje cestu k novému bývaniu aj dozariadenie. Štandardne k cene bytu v novostavbe treba ešte počítať aj s nemalými výdavkami na nábytok a vybavenie, čo predstavuje takmer vždy päťciferné číslo, mnoho starostí a času. „Preto sme sa rozhodli klientom pomôcť tak, že im byt odovzdáme už rovno komplet zariadený, alebo im zariadenie bytu sprostredkujeme a do určitej výšky aj preplatíme. Klient si tak ušetrí značnú výšku extra výdavkov, na ktoré mu častokrát po zaplatení prvej splátky už z rozpočtu nezostávajú ďalšie financie,“ dodáva Peter Dovala.

Kompletný nábytok v cene, a to vrátane vybavenia kuchynskej linky so spotrebičmi, vstavaných skríň a svietidiel, ponúka klient v projekte Magnolia 1. Niektoré apartmány sú dokonca vybavené aj komplet nábytkom tak, aby sa klient mohol okamžite nasťahovať. Pre projekty Magnolia 2 a Asteri zas ponúka bonus na dozariadenie až do výšky 10 tisíc eur.