Nízkoenergetické bývanie

 

 


Úspora energií je jedným z najsilnejších trendov súčasného bývania.
V YIT veríme, že akékoľvek bývanie by malo byť šetrné k prírode aj peňaženke a preto sa naše projekty vyznačujú zvýšenou energetickou efektívnosťou.

Energetická efektívnosť však nekončí len výberom správneho projektu, ktorý používa dobre zvolené izolácie, vhodné okná a dvere alebo solárne panely.

Okrem technológií použitých pri stavbe zohráva pri šetrnosti dôležitú úlohu aj zariadenie a používanie bytu. Správna kombinácia týchto elementov Vám potom môže priniesť úsporu stoviek až tisícov EUR ročne.

 

 
 
Výber vhodného projektu


Základom pre energeticky efektívne bývanie je vybrať si tzv. nízkoenergetický projekt. Tieto projekty sa vyznačujú lepšími izoláciami a nižšou spotrebou.

Návratnosť investície


Kúpa nízkoenergetického bytu je investíciou do budúcnosti. Čím je budova úspornejšia, tým drahšia je jej stavba. V dlhodobom horizonte však ušetríte, keďže úvodná investícia sa Vám vráti na cenách za energie.
 
 

Energetické štítky


Väčšina budov, ale aj domácich spotrebičov je označená energetickými štítkami uvádzajúcimi triedu energetickej efektívnosti. Podľa čísel na štítkoch si viete jednoducho vypočítať ročnú mieru úspor.

Hodnotiace štandardy


Každá krajina má svoje normy na hodnotenie energetickej náročnosti budov vychádzajúce z klimatických, ekonomických a technologických štandardov v danom regióne. Je dobré ich poznať, aby ste vedeli, na základe čoho sa efektivita budov hodnotí.
 
 
 
 

Referenčné projekty

YIT sa ako popredný európsky developer už veľa rokov angažuje v otázke energetickej úspory budov. V našom vlastnom laboratóriu v Helsinkách zaoberáme spôsobmi, ako ešte viac posunúť efektívnu hranicu energetických úspor v pripravovaných projektoch pri použití dostupných technológií a materiálov. 

 

 
 

Koti Hyacint

Budova F rezidencie KOTI Hyacint dosahuje pasívny štandard vďaka premyslenému projektu, moderným konštrukčným materiálom a sofistikovaným technológiám, ktoré sa využívajú na vetranie, vykurovanie a ohrev TÚV.
Obalové konštrukcie domu sú z tepelno-technického hľadiska za hranicami požiadaviek bežnej i nízkoenergetickej výstavby v ČR. Sú optimalizované podľa náročnej nemeckej metodiky PHPP, ktorú stanovil Passivhaus Institut so sídlom v nemeckom Darmstadte.
 
 
 

Tarjanne Dúbravka

Nízkopodlažné bytové domy Tarjanne Dúbravka sú zaradené do energetickej triedy B ako nízkoenergetické najmä vďaka kvalitným a homogénnym tepelným plášťom a solárnym systémom na streche budovy, určeným pre ohrev vody a ďalšími stavebno-konštrukčnými riešeniami.

Bytový dom D projektu Tarjanne Dúbravka sa stavia dokonca v najúspornejšej energetickej kategórii A. Prečítajte si o tom viac v našom blogu.